Forum www.solidarnoscpyrzowice.fora.pl Strona Główna www.solidarnoscpyrzowice.fora.pl
solidarnoscpyrzowice
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zwolnienia,dyskryminacja,szykanowanie - Idą zmiany!!!!!!!!!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.solidarnoscpyrzowice.fora.pl Strona Główna -> Działalność związków zawodowych pracowników firmy GTL-LOT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pretorian




Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 20:19, 16 Mar 2011    Temat postu: Zwolnienia,dyskryminacja,szykanowanie - Idą zmiany!!!!!!!!!!

W związku ze zmianą orzecznictwa w sądach pracy,pracownicy zyskali nowe narzędzia(oprócz organizacji związkowych)do walki ze zwolnieniami,dyskryminacją oraz szykanowaniem za przynależność związkową. Obecnie wygrywanych jest 95% spraw sądowych o przywrócenie do pracy,bądź odszkodowania z tytułu zwolnienia,szykanowania itp. za przynależność związkową oraz wiele innych niedorzecznych powodów. Są one wymienione w Kodeks Pracy – Dział Pierwszy – Rozdział IIa Art.18. Kopię tego rozdziału postaramy się zamieścić na Naszej stronie w zakładce - Dokumenty - w najbliższym czasie. Polecamy również artykuł w Gazecie Wyborczej [link widoczny dla zalogowanych]

Możemy również domagać się odszkodowania:

"Odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.). Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 2 k.p.). Przepisu § 2 nie stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 39 i 177 k.p. oraz w przepisach szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 411 k.p.; w takim przypadku sąd orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 3 k.p.). Co do zasady wyłącznie odszkodowanie przysługuje pracownikowi w przypadku niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę na okres próbny, na czas określony albo umowy na czas wykonania określonej pracy (art. 45 k.p.). Na podobnych zasadach, jak w przypadku przedstawionych wyżej, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56, 59 i 60 k.p.). "

Jak Widzimy na powyższych przykładach możemy bez obaw podjąć tę rękawicę i stanąć z pracodawcą prawie,że z równego pułapu.


Ostatnio zmieniony przez Pretorian dnia Pią 10:20, 18 Mar 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.solidarnoscpyrzowice.fora.pl Strona Główna -> Działalność związków zawodowych pracowników firmy GTL-LOT Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin